Manufacturer Part Number – NX.AHBEK.001
EAN – 4710886746546
| Processor | |
| Brand | Intel ® |
| Model | Core ™ i3-1110G4 |
| Frequencies | 2.50 GHz to 3.90 GHz |
| Cores | Dual Core (2 Core™) |
| Display & Graphics | |
| Size | 14″ |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | |
| Graphics Model | Intel ® UHD Graphics |
| Memory | Shared |
| Memory | |
| Standard | 8 GB |
| Type | LPDDR4X |
| Max Supported | NA |
| Storage | |
| Type | SSD |
| Capacity | 128 GB |
| Network | |
| WLAN | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Ethernet | NA |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Devices | |
| Webcam | Full HD1080p Webcam |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| HDMI | 1 |
| USB 3.1 Gen 1 Type C Ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 Type A Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| Software | |
| Operating System | Chrome OS |
| Architecture | |
| Input Devices | |
| Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlight | No |
| Battery | |
| Cells | 3 Cell |
| Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Physical Aspects | |
| Height | 16.90 mm |
| Depth | 209.7 mm |
| Width | 321.5 mm |
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.





























Reviews
There are no reviews yet.