Manufacturer Part Number – NH.QH1EK.001
[Product Information]
| Processor | |
| Brand | AMD |
| Model | 6800H |
| Frequencies | 3.20Ghz |
| Cores | 8 |
| Display & Graphics | |
| Size | 15.6″ |
| Resolution | 2560 x 1440 @165Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Model | Nvidia RTX 3070Ti |
| Memory | 8GB |
| Memory | |
| Standard | 16GB |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Max Supported | 32GB |
| Storage | |
| Type | M.2 SSD |
| Capacity | 1TB |
| Network | |
| WLAN | Yes – IEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Ethernet | Yes – Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes – 5.1 |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| HDMI | x1 |
| USB 3.2 Gen 1 Type A | x1 |
| USB 3.2 Gen 2 Type A | x2 |
| USB 3.2 Gen 2 Type C | x1 |
| RJ45 | x1 |
| Software | |
| Operating System | X |
| Architecture | X |
| Input Devices | |
| Touchpad | Windows 11 Home |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery | |
| Cells | 4 |
| Chemistry | Lithium Ion |
| Physical Aspects | |
| Height | 29.50mm |
| Depth | 272.9mm |
| Width | 363.5mm |
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.






















Reviews
There are no reviews yet.