Manufacturer Part Number – NX.AS7EK.001
EAN – 4710886963080
[Product Information]
| Processor | |
| Brand | Qualcomm |
| Model | Kryo 468 |
| Frequencies | 2.10Ghz |
| Cores | 8 |
| Display & Graphics | |
| Size | 13.3″ |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Model | Adreno 618 |
| Memory | Shared |
| Memory | |
| Standard | 8GB |
| Type | LPDDR4X |
| Max Supported | 8GB |
| Storage | |
| Type | eMMc |
| Capacity | 64GB |
| Network | |
| WLAN | Yes – 802.11 a/b/g/n/ac |
| Ethernet | No |
| Bluetooth | Yes – 5.0 |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| USB 3.2 Gen 1 Type A | x1 |
| USB 3.2 Gen 1 Type C | x2 |
| USB-C Details | |
| USB 3.2 Gen 1 Upto GBps | Displayport over USB-C |
| USB Charging 5/9/15/20V | |
| Software | |
| Operating System | Chrome OS |
| Architecture | |
| Input Devices | |
| Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery | |
| Cells | 2 |
| Chemistry | Lithium Ion |
| Physical Aspects | |
| Height | 15.55mm |
| Depth | 209.4mm |
| Width | 310mm |
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.
















Reviews
There are no reviews yet.