Manufacturer Part Number – NX.AQ2EK.002
| Processor | |
| Brand | Intel |
| Model | N6000 |
| Frequencies | 1.1Ghz / Burst 3.3Ghz |
| Cores | 4 |
| Display & Graphics | |
| Size | 17.3″ |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Memory | Shared |
| Memory | |
| Standard | 4GB |
| Type | LPDDR4X |
| Max Supported | 4GB |
| Storage | |
| Type | eMMc |
| Capacity | 128GB (Micro SD card supported) |
| Network | |
| WLAN | Yes – IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Ethernet | No |
| Bluetooth | Yes – 5.0 |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| USB 3.2 Gen 1 Type A | x2 |
| USB 3.2 Gen 1 Type C | x2 |
| USB Detail: | |
| USB 3.1 Gen 1 (Upto 5GBps) | Displayport over USB-C |
| Charging 5/9/15/20V; | |
| Software | |
| Operating System | Chrome OS |
| Architecture | |
| Input Devices | |
| Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlight | No |
| Battery | |
| Cells | 3 – 10 Hour Max Run Time |
| Chemistry | Lithium Ion |
| Physical Aspects | |
| Height | 22.5mm |
| Depth | 267.1mm |
| Width | 401.2mm |
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.


















Reviews
There are no reviews yet.