Manufacturer Part Number – NX.AZ0EK.003
EAN – 4711121050602
[Product Information]
| Processor | |
| Brand | Intel |
| Model | Celeron N4500 |
| Frequencies | 1.1Ghz / Burst at 2.8Ghz |
| Cores | 2 |
| Display & Graphics | |
| Size | 15.6″ |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Model | Shared |
| Memory | Shared |
| Memory | |
| Standard | 8GB |
| Type | LPDDR4X |
| Max Supported | 8GB |
| Storage | |
| Type | eMMc |
| Capacity | 128GB |
| Network | |
| WLAN | Yes – Wifi 6 |
| Ethernet | No |
| Bluetooth | Yes- 5.2 |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| USB-C | x2 |
| USB 3.2 | x2 |
| 3.5mm Jack | x1 |
| Software | |
| Operating System | Chrome OS |
| Architecture | |
| Input Devices | |
| Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlight | No |
| Battery | |
| Cells | Yes |
| Chemistry | Yes |
| Physical Aspects | |
| Height | 20mm |
| Depth | 244.2mm |
| Width | 366.35mm |
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.
























Reviews
There are no reviews yet.