Manufacturer Part Number – NX.HT8EK.006
[Product Information]
| Processor | |
| Brand | Intel |
| Model | i3-1005G1 |
| Frequencies | 1.20Ghz / 3.40Ghz Max |
| Cores | 2 |
| Display & Graphics | |
| Size | 15.6″ |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Memory | Shared |
| Memory | |
| Standard | 4 GB |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Max Supported | 12GB |
| Storage | |
| Type | SSD M.2 |
| Capacity | 128GB |
| Network | |
| WLAN | Yes – 802.11 a/b/g/n/ac |
| Ethernet | Yes – Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes – 4.2 |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| HDMI | x1 |
| USB 2.0 | x2 |
| USB 3.1 Gen 1 Type A | x1 |
| RJ45 | x1 |
| Software | |
| Operating System | Windows 10 S Mode |
| Architecture | 64 bit |
| Input Devices | |
| Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlight | No |
| Battery | |
| Cells | 2 |
| Chemistry | Lithium Ion |
| Physical Aspects | |
| Height | 19.9mm |
| Depth | 247.5mm |
| Width | 363.4mm |
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.

























Reviews
There are no reviews yet.