Manufacturer Part Number – NX.AUHEK.002
[Product Information]
| Processor | |
| Brand | Intel |
| Model | Celeron N4020 |
| Frequency | 1.10Ghz / Upto 2.8.Ghz |
| Cores | 2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 15.6″ |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Panel Type | IPS |
| Backlighting | LED |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Memory | |
| Standard | 4GB |
| Type | DDR4 |
| Storage | |
| Type | eMMc |
| Capacity | 64GB |
| Network | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | 5/0 |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Port Interface | |
| USB 3.0 | x1 |
| USB Type C | x1 |
| Audio | 3.5mm jack |
| Software | |
| Operating System | Chrome OS |
| Input Devices | |
| Touchpad | Yes |
| Keyboard | Yes |
| Battery | |
| Type | Lithium Ion |
| Max Run Time | Upto 12.5 hours |
| Physical Aspects | |
| Height | 20.30mm |
| Width | 366.35mm |
| Depth | 250.5mm |
| Package Contents | |
| Acer CB315 15.6″ Chromebook | AC adaptor |
| Power Cord | |
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.




























Reviews
There are no reviews yet.