Acer Chromebook CB714-1W 14″ Grey / i5 8th Gen CPU / 8GB RAM / 128GB eMMc
Manufacturer Part Number – NX.HAYEK.001
[Product Information]
| Processor | |
| Brand | Intel |
| Model | i5-8250u |
| Frequencies | 1.6Ghz |
| Cores | 4 |
| Display & Graphics | |
| Size | 14″ |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Memory | Shared |
| Memory | |
| Standard | 8GB |
| Type | DDR4 |
| Max Supported | 8GB |
| Storage | |
| Type | eMMc |
| Capacity | 128GB |
| Network | |
| WLAN | Yes |
| Ethernet | No |
| Bluetooth | Yes |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| USB 3.1 Gen 1 Type A | x1 |
| USB 3.1 Gen 1 Type C | x2 |
| Software | |
| Operating System | Chrome OS |
| Architecture | |
| Input Devices | |
| Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery | |
| Cells | 4 |
| Chemistry | Lithium Ion |
| Physical Aspects | |
| Height | 17.7mm |
| Depth | 238.6mm |
| Width | 323mm |
Terms of Sale
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.
“Grade B – Refurbished by approved Acer vendor/partner – Original or new accessories to include as a minimum a charging cable/adapter”













